In de gemeente Oosterhout heeft Traffic-Care een fietsoversteekplaats vernieuwd die aan vervanging toe was. Zo is onder andere het oude infrarood-detectiesysteem vervangen door een slim radarsysteem, waardoor fietsers snelheidsafhankelijk op een grotere afstand worden gedetecteerd. Stan de Lie van Traffic-Care vertelt over dit project.
Intelligente radar zorgt voor veiligere fietsoversteekplaatsen en verbeterde doorstroming verkeer

Foto: Traffic-Care
De oversteekplaats voor fietsers had een goed infrarood-detectiesysteem en zorgde voor een goede flow van de verkeersdoorstroming van het autoverkeer en een veilige oversteek voor fietsers. Daarom waren er ledlampen in de weg aangebracht om de automobilisten op naderende fietsers te attenderen. “Zo’n installatie moet gewoon goed functioneren, want er is niks ergers dan dat de lampen gaan knipperen – maar dat er geen fietsers oversteken. Na 4 keer zo’n valse detectie rijden automobilisten dan gewoon door. Dat is natuurlijk niet de
bedoeling”, legt De Lie uit.
Intelligent radarsysteem
Na veertien jaar was het tijd om de ledlampen in de weg te vervangen. Ook werd het detectiesysteem vervangen door een intelligent radarsysteem. “Bij het oude systeem kun je fietsers detecteren vanaf ongeveer acht meter. Maar ja, e-bikes zijn snel. Dat is een ander snelheidsregime: een jongere op een e-bike is eerder bij de oversteekplaats dan oma op de gewone fiets”, gaat hij verder. Het radarsysteem is vorig jaar voor het eerst ingezet en werkt snelheidsafhankelijk. Het kan individuele fietsers op een afstand van wel zestig tot tachtig meter detecteren. “We kunnen zelf instellen wanneer de lampen moeten knipperen. We stellen alles in en programmeren zelf alles. De resultaten bleken erg goed om de verkeersflow in stand te houden.”
Onderhoud
“We hebben nu in Nederland en België in totaal zo’n 185 intelligente installaties neergezet. We verzorgen hiervoor het onderhoud en verhelpen eventuele storingen. Alles wat 24 uur draait, heeft aandacht nodig”, aldus De Lie. Daarom wordt elke installatie over het algemeen twee keer per jaar onderhouden: een keer voor de winter en een keer na de winter. “Dan controleren we de functionaliteit en voeren we eventuele verbeterpunten door. Zo zorgen we dat alles goed blijft draaien en het een geoliede machine is. Dan kunnen de fietsers veilig oversteken”, besluit hij.